CCI – Akce v pohodě „V CCI klademe důraz na individuální přístup. Zařídíme studium v USA, studijní pobyty na střední škole v zahraničí, stipendium, zahraniční jazykové kurzy a speciální akce dle vašich představ. S CCI jsou to vždy Akce v pohodě!“
telefon
+420 / 605 456 603
e-mail
info@akcevpohode.cz
sledujte nás na Facebooku
facebook.com/akcevpohode.cz
ÚVOD STUDIUM NA STŘEDNÍ ŠKOLE V ZAHRANIČÍ JAZYKOVÉ KURZY SPECIÁLNÍ AKCE O NÁS
 

Řešení přerušení studia na střední škole v ČR – aneb co dělat po roce studia v USA?

Řešení přerušení studia na střední škole v ČR – aneb co dělat po roce studia v USA?Řešení přerušení studia na střední škole v ČR – aneb co dělat po roce studia v USA?

Tak jste se rozhodli vyjet studovat na střední školu do zahraničí a ještě Vám není zcela jasné, jak budete řešit své pokračování ve studiu po svém návratu z USA, z Velké Británie (či odjinud ze zahraničí)? 

Základní varianty po návratu ze studijního pobytu jsou dvě

 

  • 1) Přerušení studia a návrat po roční pauze do stejného ročníku střední školy, jako kdybyste měli pouze přestávku (např. odletím po 2. ročníku SŠ, po roce studia v USA se vrátím a nastoupím do 3. ročníku SŠ v zde v ČR).
  • 2) Možnost doučení se všech předmětů (dle individuální domluvy s příslušnou střední školou) a absolvování rozdílových zkoušek.

 

Podívejme se na přínosy a zápory pouhého přerušení. V místní škole na jaře roku, kdy plánujete v srpnu odjezd na studium do zahraničí, spolu s rodiči požádáte o tzv. přerušení studia v ředitelství střední školy (škola i Vy jednáte v souladu se Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, viz další info zde: https://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/196/201/4615.html).

Na tuto žádost nepotřebujete žádný formulář, poplatek či jiné dokumenty. Postačí jednoduše písemně požádat školu o přerušení studia za účelem studijního roku v zahraničí (student + zákonný zástupce). Většina škol tyto programy podporuje a nebude klást „odpor“ na Vaši snahu vzdělávat se v cizině! Doporučuji se i s ředitelstvím školy zcela domluvit, zda chcete přerušit anebo na jaře Vašeho školního roku v zahraničí se škole ozvete, zda byste chtěli zkusit rozdílové zkoušky.

1) Nejlepší je přerušení studia

Z mého pohledu a ze svých mnohaletých zkušeností s vysíláním studentů do zahraničí mohu jen a jen potvrdit, že právě pouze přerušení je tím nejlepším, co pro sebe a i své okolí můžete udělat!

Během roku se nemusíte stresovat napřed z letních testů a „biflování“ se, po ukončení školního roku nespěcháte do rodné země tak, abyste ještě stihli výuku v průběhu června a domluvili se na detailech s učiteli. Volný čas po ukončení školní docházky v cizině tak můžete využít na výlety a dovolené s hostitelskou rodinou, kamarády, případně i na hezky strávený čas se svojí rodinou, která se za Vámi na konci programu vydala. Po příletu si užíváte změny, krkolomné češtiny, vyprávění zážitků a ukazování fotek a různých zajímavých předmětů, které jste si přivezli a jste na ně hrdí (nutné zmínit Yearbook, školní sportovní dresy, diplomy a certifikáty z různých soutěží, atp.). Léto strávíte v pohodě „u vody“ s kamarády a rodinou a lehké šimrání v žaludku na vás dolehne až poslední týden v srpnu.

Jedinou nevýhodou tohoto výběru je nutnost začlenění se do nového kolektivu ve škole po svém návratu ze studia v zahraničí, ale na zvykání si na nový kolektiv, poznávání a vytváření si vztahů jste po ročním pobytu již experti a to, že jsou spolužáci o rok mladší, vás nevyvede z míry (v USA jste také chodili na hodiny, kde byli i mnohem mladší, ale i starší studenti). Tvrdá realita našeho školství vás rychle vtáhne do děje, chvilku se budete trápit některými komplikacemi (přístup k žákovi po ročním pobytu, již jste si odvykli jít několikrát za týden k tabuli atp.) nicméně v listopadu již budete opět nohama na zemi a vše půjde jak po másle (především pokud jste si alespoň matematiku vybrali v zahraničí na stejné úrovni, ale to je již námět na jiný článek).

Jste zpět v ČR, všichni Vám chválí Vaši angličtinu, samostatnost, schopnost se správně vyjádřit, iniciativu a váš elán do života i dalšího studia.

2) Rozdílové zkoušky

Pokud si vyberete rozdílové zkoušky, tak je samozřejmě také nutné požádat školu o přerušení, viz výše a domluvit se s ředitelstvím školy na termínu rozdílových zkoušek (většinou druhá polovina srpna, těsně před začátkem školy zde zpět v ČR). Někteří studenti se již před odletem do zahraničí domlouvají se svými učiteli na rozsahu a tématech daných zkoušek, případně si odváží seznam literatury a jsou s učiteli během roku v kontaktu (učí se látku v češtině a poté se spojí s učiteli přes Skype, kde píší průběžně testy) nebo nechají vše až na léto.

Zvládnutí učiva ze školy v ČR zcela nedoporučuji – především proto, že četba v českém jazyce rozhodujícím způsobem narušuje adaptaci a zdokonalování se v angličtině (proto jste do USA jeli, abyste se co nejvíce naučili v angličtině, že?!).

Navíc i právě banální četba, případně příprava na testy z české školy může poškozovat i vztahy v hostitelské rodině (student je pod tlakem 2x – připravuje se do školy v USA a zároveň i v ČR, neustále je zavřen u sebe v pokoji a pouze studuje, nezačleňuje se do aktivit a rodinného života). Ihned po ukončení docházky v USA spěchá domů (nevyužije možnosti různých výletů a aktivit s rodinou a kamarády, atd.); v některých případech studenti dokonce nedochodí školní rok v USA pouze za účelem stihnutí testů v ČR! Ihned po návratu se studenti zanoří do studia a stráví více jak 2 měsíce četbou, konzultacemi a dle mého názoru „zbytečnými“ stresy.

V průběhu dalších let studenti i přes svoje maximální snahy zjišťují, že jim neustále chybí určité informace a znalosti, které by jinak získali během ročního studia (namísto letního) a samozřejmě se to poté může projevit i u maturitních zkoušek a přijímacího řízení na vysoké školy.

Jediný přínosem rozdílových zkoušek je setrvání, či návrat – do stejné skupiny kamarádů (třídy). Věřím, že spolužáci a kamarádi budou nápomocní, budou se Vám snažit se vším pomoci, nicméně v dalším životě jsme zde sami za sebe (ale to už jste se na škole v USA již naučili).

Existuje i třetí možnost – individuální plán

Existuje zde ještě varianta číslo 3, která je velice neobvyklá a záleží zcela na ředitelství dané školy v ČR, zda k ní přistoupí. Student nezažádá o přerušení, ale o tzv. individuální plán. Během roku plní úkoly a testy ze školy z ČR a studuje zároveň jak americkou, tak českou školu. O tomto jsem ale mluvila již výše a přínos tohoto studia je jediný – návrat do stejné třídy. Obrovským rizikem a záporem je pak riziko nezvládnutí školy v USA, celkové narušení jazykové adaptace a obrovská tíha zodpovědnosti a stresu ze zvládnutí studia na obou dvou školách ve dvou jazycích.

Pokud se tedy chystáte na studium v USA, nebojte se na střední škole zde v ČR přerušit studium a po roce studia v zahraničí pak doma navázat tam, kde jste skončili. Dá vám to nesrovnatelně více ve všech ohledech.

 
TOPlist