Systém školství v USA
Vzdělávací systém v USA je specifický tím, že už i ty nejmenší děti jsou umísťovány do tzv. daycare center (centrum denní péče) již na 9. týdnu. Pouze velice malý zlomek amerických dětí tráví první rok svého života se svojí matkou doma tak, jak to známe my, na tzv. mateřské dovolené. Z tohoto důvodu jsou děti již od raného dětství vychovávány víceméně školním prostředím.
Povinná školní docházka začíná až základní školou, na kterou děti nastupují v 6 letech. Odklady jsou spíše raritou a je spíše častější, že dítě nastoupí ještě těsně před dovršením 6 let. Do první třídy základní školy jsou již studenti zcela vybaveni znalostmi abecedy, základním čtením, počítáním a samozřejmostí, na rozdíl od ČR, je už i písmo. Délka základní povinné docházky v USA je 8 let.
Po ukončení základní školy se studenti nemusí trápit výběrem střední školy. V USA existují pouze všeobecně zaměřené střední školy (high schools), které poskytují vzdělávání na další 4 roky. Vzhledem k jejich velké všeobecnosti a celkové snaze naučit studenta základy od všeho, tyto střední školy poskytují i odbornější typy předmětů jako:
- truhlářství a práce se dřevem
- fotografování
- první pomoc a ošetřovatelství...
Nabídka je opravdu nečekaně široká a systém docházky a výběru předmětů se spíše podobá naší vysoké škole v ČR.
Každý americký student musí za dobu 4 let (tj. 8 semestrů) splnit určitý počet kreditů a předmětů. Např. za celou střední školu je nutné mít absolvovat:
- 8 semestrů angličtiny (do angličtiny ale spadají také školní předměty jako divadlo, debata, proslovy, kreativní psaní aj.)
- 6 semestrů matematiky (od základních počtů přes geometrii, zlomky, funkce až k integrálům)
- 4 semestry cizího jazyka (v USA je nejběžnější španělština, na většině škol se vyučuje i francouzština a němčina, a objevuje se zde i čínština a ruština)
- poté již po 1 semestru biologie, fyziky, chemie atd.
Pokud si student již v prvním ročníku oblíbí např. chemii a zjistí, že se jí chce věnovat po celou střední školu, tak si potom na další semestry volí chemii 2, 3 atd. Tímto škola zajišťuje možnost specializace na určitý předmět po celou dobu studia. Není zcela neobvyklé, že střední škola v USA nabízí i přes 200! různých předmětů, čímž se školní systém v USA celkem zásadně liší od systému školství v ČR.
Začátek školního roku si každá oblast (county) stanovuje sama a americký školní rok tedy může začínat již v prvním týdnu v srpnu. Nejčastější jsou začátky okolo poloviny srpna a školní rok je u konce na přelomu května/června následujícího roku. Prázdniny v USA bývají na většině škol podobné jako u nás, na některých se ovšem můžete setkat i s 2 týdenními jarními prázdninami.
Školní den na americké high school je od pondělí do pátku víceméně stejný. Každý den má 8 vyučovacích hodin, z toho je jedna hodina na oběd. Tímto studentovi vznikne možnost volby 7 předmětů na jeden semestr. Pokud si zvolí jako první hodinu např. matematiku, bude každý den v týdnu absolvovat jako první hodinu matematiky. Každý student si volí své školní předměty dle svých zájmů a preferencí pomocí svého poradce (counselor), což je zaměstnanec školy. Tímto způsobem má zahraniční student příležitost se denně setkat s velkým počtem dalším lidí a nalézt si při studiu v Americe spousty kamarádů.
Součástí americké střední školy je i možnost tzv. mimoškolních aktivit (afterschool activities). Škola po výuce zajišťuje velice širokou nabídku sportů jako např.:
- basketbal
- baseball
- tenis
- golf
- track and field
- volejbal
- plavání
- lední hokej
- fotbal a mnoho dalších sportů..
Sporty jsou rozděleny do 3 sezón (podzim, zima, jaro) a na každou z nich si student může zvolit jiné sporty. Americká škola a studenti sportem žijí a podporují své hráče na veškerých zápasech, utkáních atp. Je zcela běžné, když se v den důležitého utkání celá škola oblékne do školních barev a všude jsou vytvořené plakáty a různá umělecká díla upozorňující na nadcházející sportovní událost.
Mimo sporty jsou na školách v USA běžné i další aktivity, jako jsou např.:
- výtvarné směry (malba, práce s hlínou, šperkařství, fotografie…)
- jazykové kluby
- výroba ročenky
- dobrovolnická činnost
- kroužek první pomoci
- divadlo
- tanec
- orchestr aj.
Zahraniční student, který absolvuje „pouze“ rok na americké střední škole, by měl pečlivě zvážit, o jaké předměty má zájem a čemu se po celý rok bude věnovat. Nabídka je obrovská a pravidelně se stává, že student by rád zvolil mnohem více možností, než mu dovoluje čas.
Nejpozději ve čtvrtém ročníku střední školy je nutné, aby se student rozhodl, kterým směrem se bude jeho studium nadále vyvíjet – zda zvolí cestu delšího studia na univerzitě (práva, medicína, inženýrské studium, atd.) nebo zvolí cestu kratšího vzdělávání na college nebo trade school (např. pro kosmetičky, servírky, automechaniky atp.).
Úroveň a kvalita středních škol je v USA velice pestrá, nicméně školy, které umožňují studovat českým studentům v rámci víza J1 na jejich školách, jsou na velmi vysoké úrovni. Studentům tak v rámci jejich studijních pobytů poskytují velice kvalitní vzdělávání a zkušenosti.
Pokud jste student ve věku 14-18 let (nebo jeho rodič) a zaujala Vás možnost studovat na střední škole v USA, doporučujeme Vám pročíst si více informací o studiu v USA a možnostech jak získat stipendium na naší stránce Stipendium na roční studium střední školy v USA.
Chtěli byste zažít vzdělávací systém ve Spojených státech amerických na vlastní kůži v rámci ročního středoškolského pobytu? Vyplňte krátkou nezávaznou přihlášku nebo se přihlaste do výběrového řízení. My vás poté kontaktujeme a se vším rádi poradíme a nasměrujeme.